Ana sayfa Gündem BAŞKANLAR AYDIN’DA EFELER GİBİ AĞIRLANDI

BAŞKANLAR AYDIN’DA EFELER GİBİ AĞIRLANDI

18
0
BAŞKANLAR AYDIN’DA EFELER GİBİ AĞIRLANDI
BAŞKANLAR AYDIN’DA EFELER GİBİ AĞIRLANDI

BAŞKANLAR AYDIN’DA EFELER GİBİ AĞIRLANDI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 19’uncu Başkanlar Kurulu Toplantısı, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin (ABGC) ev sahipliğinde Aydın’da gerçekleşti. TGK üyesi 74 ilin cemiyet başkanının yanı sıra 8 Federasyon Başkanı ve Medya-İş Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı’nın da katıldığı toplantının ardından Kuşadası, Sultanhisar ve Karacasu ilçeleri gezildi. Toplantının Gala Gecesi ve plaket töreni Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Nazilli Belediyesi’nin katkılarıyla Nazilli’de gerçekleşti. Gazetecilerin yaşadığı sıkıntıların ve çözüm önerilerinin konuşulduğu Başkanlar Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesinde, son bir yıl içinde artan girdi fiyatları yüzünden kapanan yerel gazete ile televizyon sayısının 200´ü bulduğuna dikkat çekilerek, bu olumsuz sürece mutlaka müdahale edilerek yerel basının desteklenmesi istendi.

İLK ZİYARET TOPUKLU EFE’YE

Aydın’da düzenlenen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu 19’uncu Başkanlar Kurulu Toplantısı için kente gelen TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, TGK Yönetim Kurulu Üyeleri ve Federasyon Başkanları’nı Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, ABGC Başkan Yardımcısı Mehmet Akgül ve Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen karşılandı. TGK heyeti, ilk ziyaretini Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne yaptı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile görüşen TGK heyeti, Başkan Çerçioğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etti. Başkan Çerçioğlu, tek tek ilgilendiği misafirlerine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Aydın’ın tanıtımına katkı sağlayacağına inandığımız bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. Bundan birkaç hafta önce cemiyet başkanımız ile yaptığımız görüşmede misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağımız sözünü vermiştim. İnanıyorum ki her biriniz yaşadığınız kentlere döndüğünüzde Aydın ile ilgili pozitif düşüncelere sahip olacaksınız” dedi.

KUŞADASI BAŞKANLARI MEST ETTİ

Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarının ikinci durağı ise Kuşadası İlçesi oldu. Kuşadası buluşması, Sühan 360 Oteli’nde gerçekleşti. Kuşadası Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen muhteşem organizasyona Belediye Başkan Yardımcısı Seyfi Seyhan Süvari ile Aydın Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanı Onur Arazsu da katıldı.

120 misafirin katıldığı gecede Kuşadası Belediyesi güzel bir ev sahipliği ile misafirleri ağırladı. TGK Başkanı Nuri Kolaylı’ya gecenin anısına plaket takdim edilirken katılan dernek yöneticilerine Kuşadası Belediyesi tarafından yöreye özgü hediyeler sunuldu. Federasyon Başkanı Kolaylı, Aydın’da olmaktan duydukları memnuniyeti belirtirken, Kuşadası Belediyesi’nin kendilerine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Seyfi Seyhan Süvari de katılanlara ‘hoş geldiniz’ diyerek kendilerini Kuşadası’nda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Cemiyet başkanları daha sonra Kuşadası sahilini gezerek bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

SULTANHİSAR NYSA ANTİK KENTİ GEZİLDİ

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 19’uncu Başkanlar Kurulu Toplantısı için Aydın’a gelen gazeteciler cemiyet başkanlarının bulunduğu yaklaşık 120 kişilik ekibe Nysa Antik Kenti tanıtıldı.

Sultanhisar İlçesi’nde bulunan Nysa Antik Kent gezisi rehberin tanıtımı eşliğinde gerçekleşirken, antik kent ülkenin her yerinden gelen cemiyet başkanlarını büyüledi. Tarihi yapılara hayran kaldıklarını belirten misafirler dünya üzerinde önemli yeri ve tarihi bulunan eşsiz antik kenti gezerken ve tarihini yakından tanırken kente hayran kaldıklarını ifade etti.

KARACASU’NUN SİMGESİ ‘ÇÖMLEK’ HEDİYE EDİLDİ

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal’ın karşıladığı Türkiye’nin dört bir yanından gelen cemiyet başkanları seramik ustalarından mesleğin inceliklerini dinleyip yüzlerce yıllık bu mesleği yerinde gördüler. Çömlek ürünlerinden satın alan misafirlere ayrıca Belediye tarafından hazırlanan hediye paketleri Başkan Zeki İnal tarafından takdim edildi. Misafirlerle yakından ilgilenip, sohbet eden Başkan Zeki İnal, “Karacasu sadece çömleği ile ünlü değil. Bu kent, derinin, demirin, hamurun ve mermerin hayat bulduğu bir kent. Ayrıca dünya mirası Afrodisias Antik Kenti’nin bulunduğu bir yerleşim yeri. Bunun yanında doğal güzellikleri ile de yılın her vakti gelip görünesi bir şehir” dedi.

NAZİLLİ’DE MUHTEŞEM GALA

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) 19’uncu Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın Gala Yemeği Nazilli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Aydın Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Ahmet Şensan Kültür Merkezi’nde görkemli bir organizasyonla gerçekleşti.

Gala yemeğine İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan, Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen, CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, İYİ Parti İlçe Başkanı Durmuş Kural, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, Türkiye’nin dört bir yanından gazeteci cemiyetlerinin başkanları, yöneticileri ve basın mensupları katıldı. Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal ise yoğun programlarından dolayı gala yemeğinde kısa süre bulundu.

“AYDIN MEMURLARIN İLK TERCİHİ”

Gecede ilk olarak söz alan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan organizasyona desteklerinden dolayı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’a, Nazilli Ticaret Odası, Nazilli Ticaret Borsası, Kuşadası, Karacasu ve Didim Belediye Başkanlarına teşekkür etti. Kısaca Aydın’daki meslek yaşamından söz eden Ulucan “Son 10 yılda Aydın memur tercihlerinde en çok tercih edilen kent olarak ilk sırada yer alıyor. Aydın’ı yaşanabilir ve yaşlanılabilir bir kent haline getirdiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na çok teşekkür ediyorum. Allah nasip ederse ben de bu güzel şehirde yaşlanacağım” dedi.

“İKİ BELEDİYE GÜZEL HİZMETLER SUNUYORUZ”

Gala yemeğine eşi Aslı Özcan ve bir yaşındaki kızı Zeynep Bengi ile birlikte gelen Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan yemekte yaptığı konuşmada, “Bundan bir yıl önce seçim için yola çıktığımızda kızım dünyaya gelmişti. Üç gün seçim çalışmalarına ara verdik. Doğum günü olması hasebiyle o da burada bulunuyor. Millet İttifakı’nın güzel eserlerinden biri de kızım oldu. Onunla birlikte memleketimizdeki birlik beraberlik de yaş alacaktır. Birlikten kuvvet doğar demiştik. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hareket ederek güzel hizmetler yapıyoruz. Nazilli Özlem Hanım’la inşallah daha güzel günlere kavuşacak” ifadelerini kullandı.

TEŞEKKÜR PLAKETİ SUNDULAR

Başkan Özcan’ın konuşmasının ardından Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, başta Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan olmak üzere organizasyonun yapılmasına katkı sunan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal’a teşekkür plaketi sundu. Nazilli Ticaret Odası tarafından hazırlanan ‘Uzun Yaşam Sepeti’ Başkan Nuri Arslan tarafından TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı’ya, Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu tarafından da ‘İncir Paketi’ Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı’ya sunuldu. Sinop ve Ardahan Belediye Başkanlıkları ile Valiliklerinin ve Kilis Basın Cemiyeti’nin hediyeleri de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve ABGC Başkanı Cem Ulucan’a takdim edildi. Geceye katkılarından dolayı Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti tarafından plaket takdimi oldu. Başkanı Cem Ulucan tarafından Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı’ya, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin tarafından Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’a, Medya İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sezai Ballı tarafından da Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu’na plaketleri takdim edildi.

TEKRAR AYDIN’DA AĞIRLAMAK İSTERİZ”

Plaket törenin ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Özlem Çerçioğlu, “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzüne hoş geldiniz. TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetimi ile Cem Ulucan ve Ümit Özmen yaklaşık 8 hafta önce benimle görüşerek organizasyondan söz ettiler. Çok kısa sürede programlamamızı yaptık. Sizleri ileri ki süreçte yeniden Aydın’da görmek isteriz. İnşallah en iyi şekilde ağırlayabilmişizdir” ifadelerini kullandı.

GÖSTERİLER BİRBİRİNİ İZLEDİ

Aydın Büyükşehir Belediyesi Konservatuar Orkestrası’nın canlı müzik icra ettiği gecede halk oyunları ekibinin folklor gösterisinin ardından Özlem Çerçioğlu, Kürşat Engin Özcan, Cem Ulucan, Ali Çankır, Serkan Sevim, Mert Öreroğlu hep birlikte zeybek oynadı. Aydın Büyükşehir Belediyesi Kadın Mehter Takımı gecede katılımcılara muhteşem bir gösteri sundu. Yemekte ayrıca Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın bir yaşına giren kızı Zeynep Bengi için de pasta kesilerek kutlama yapıldı.

“YEREL MEDYA CAN ÇEKİŞİYOR”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 19’uncu Başkanlar Kurulu Toplantısı, 15-17 Kasım’da Aydın’da gerçekleştirildi. TGK Başkanlar Kurulu toplantısında, basın/medya sektöründeki son gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ve 8 gazeteciler federasyonu ile 74 gazeteciler cemiyeti başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantıdan sonra açıklanan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu´nun 19’uncu Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi´nde şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemiz medya sektöründe 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan gelişmelere baktığımızda, basın özgürlüğünden işten çıkarmalara, mesleki standartlardan basın ilanlarına kadar bir dizi sorunun devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete, televizyon, radyo ve internet sitesi ile bu medya kuruluşlarındaki on binlerce basın çalışanı adına ivedilikle çözülmesi gereken sorunlarımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz:

İCRA VE İFLAS İLANLARI YEREL GAZETELERDE YAYINLANMALI

Yargı Reformu 2’nci Paketi´nde, icra ve iflas ilanlarının gazetelerdeki yayınının kaldırılması yönündeki düzenlemeyi kaygı ile izlemekteyiz. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, yaygın-yerel ayırımına gidilmeksizin gazetelerin yarıdan fazlasının kapısına kilit vurulacak, binlerce gazeteci işsiz kalacaktır.

Oysa; icra-iflas ilanları ve diğer tüm resmi ilan gelirlerinin tamamı devlete gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV,  BİK komisyonu, SGK kesintisi, stopaj vergisi ve diğer vergiler yolu ile geri dönmekte, üstüne haberleşme işlevi yerine getirilmekte, istihdam oluşturulmaktadır. Beklentimiz; 2. Yargı Paketi´nde icra-iflas ilanlarının gazetelerde yayınlanmasını sonlandıracak düzenlemeden vazgeçilmesidir. Önerimiz; Kamu İhale Mevzuatı´nda olduğu gibi eşik değerler sistemi getirilerek, “belirsiz alanların” ortadan kaldırılması, 15 bin liranın altındaki satışların tahtada ve elektronik ortamda ilanı, 15 bin ila 750 bin lira arasındaki satışlara dair ilanların yerel, 750 bin liranın üzerindeki satışların ise 50 binin üzerinde tiraja sahip yaygın gazetelerde yayınlanması yönünde değişiklik yapılmasıdır.

BASIN MESLEK YASASI ACİLEN ÇIKARILMALI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak yıllardır ısrarla vurguladığımız gibi; Gazetecilik/habercilik sektörü, kendine özgü bir basın meslek yasasına sahip değildir. Sektörümüzdeki en büyük sorun, Türk basınının, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası´na sahip olmamasıdır. Gazetecilik Meslek Yasası, teknolojik gelişmeler ve internet haberciliği de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak zaman geçirilmeden çıkarılmalıdır.

MEDYA KAN KAYBEDİYOR

Medya sektöründe 2019 yılının ikinci yarısında yaşanan en önemli gelişme, yoğun işten çıkarmalar ve kapanan medya kurumlarıdır. Son dönemde ulusal medyada, gerek ekonomik sorunlar gerekse yeniden yapılanma gibi gerekçelerle yoğunlaşan personel kıyımı endişe verici boyutlara ulaşmıştır.

Öte yandan, medya sektöründeki ekonomik sıkıntı özellikle yerel medya kuruluşlarında etkisini ağır bir biçimde göstermektedir. Samsun´dan Bursa´ya, Sinop´tan Kocaeli´ne kadar birçok ilimizde yerel medya kurumları kapanmaktadır. Son bir yıl içinde artan girdi fiyatları yüzünden kapanan yerel gazete ile televizyon sayısı 200´ü bulmuştur. Bu olumsuz sürece mutlaka müdahale edilerek yerel basın desteklenmelidir.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Bilindiği gibi; Gazetecilik mesleğini de ilgilendiren Yargı Reformu Strateji Belgesi´nin ilk yasa değişikliği paketi TBMM´de kabul edilerek yasalaştı. Bu durum bazı davalarda tutuklu yargılamalara son verilmesi yönünde olumlu kararlar alınmasını sağlarken, umudumuz; gazetecilik mesleğini suç olarak değerlendirmeyecek şekilde yargıda karar birliğinin sağlanmasıdır.

Çünkü; meslektaşlarımızın öncelikli sorunu, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen Türk Ceza Kanunu´nda ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. İfade ve basın özgürlüğü konusunda mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir. Bu nedenle, ülkemizde gerçek anlamda basın özgürlüğünün sağlanmasını bekliyor, toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla bu önemli sorunun çözümlenmesini istiyoruz.

İNTERNET YAYINCILIĞI

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak üzerinde önemle durmaya devam ettiğimiz bir diğer konu, internet haber yayıncılığıdır. Teknolojinin hızla ilerlemesi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Sektörde istihdam sağlayan gazete ve televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle “kopyala yapıştır” kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır. Bu kapsamda internet medyasının gerek yayıncılık, gerekse devlet destekleri konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da, yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır.

BASIN KARTI KOMİSYONU

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak bir kez daha dikkat çekmek isteriz ki; Basın Kartları Komisyonu´nun yapısını anti-demokratik hale getiren yönetmelik değişikliği, dünyaca benimsenmiş sarı rengi turkuaza döndürülen basın kartı konusunda olumsuz bir adımdır. Uzun süre sonra toplanan seçilmişler yerine atanmışlardan oluşan komisyon ilk kez ya da yenilenmiş basın kartı almayı bekleyen çok sayıda meslektaşımıza  hak ettikleri kartı vermemiştir. Sürekli basın kartı ve normal basın kartı sahiplerinin bir bölümüne de yenilenen kartları gönderilmemiştir. Bu uygulamadaki kriterler ve gecikmenin veya verilmeyişinin nedenleri merak edilmektedir.

AYDIN’IN TARİHÇESİ

Aydın; tarihin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıklara merkez olmuş, Antik Çağın Afrodisias, Milet, Alinda, Didyma, Nisa, Prien, Magnesia gibi önde gelen kentlerinde sayısız bilgin ve bilge kişiler yetişmiştir. Bugünkü Aydın; kuzeyindeki Top Yatağı sırtında kurulan Tralles Kenti ile birlikte MÖ 2500 yılında Hititler zamanında gelişmiş, VII. yy.da Lydia zamanında da en parlak çağını yaşamıştır. Selçuklularla birlikte Türk uygarlığının kültür varlığı ve eserleriyle donatılan Aydın, sosyal hizmetler, tarım ve mimaride uygar günlere şahit olmuştur. Aydın’ın Türk egemenliğinde bir yönetim birimi statüsü kazanması 1390 yılında Yıldırım Beyazıt’ın şehzadesi Ertuğrul Bey’in Vali olarak Aydın’a atanmasıyla başlamıştır.

Aydınoğulları zamanında şehrin adı Aydın Güzelhisarı olmuş, daha sonra Aydın adını almıştır. Şehir, XIV yy. da bugünkü yerine kurularak idari kademelendirme sırasıyla, 1390 yılında eyalet, 1426 yılında sancak, 1811’de İzmir, Saruhan (Manisa), Menteşe (Muğla), Antalya, Isparta sancaklarını kapsayan eyaletin merkezi oldu. Eyalet merkezi (1857) İzmir’e taşındıysa da bu yönetim biriminin adı Osmanlı Devleti’nin sonuna kadar ‘Aydın’ olarak kaldı. Aydın’ ın 1919 yılına kadar sancak şeklinde devam eden bu yönetim şekli, 25 Mayıs 1919-7 Eylül 1922 yılları arasında 40 aya yakın süren işgalden sonra ve Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla birlikte 1923 yılında değişmiş, müstakil vilayet olmuştur. Ege’nin incisi Aydın 3 dönemdir “Topuklu Efe” lakabıyla bilinen Özlem Çerçioğlu tarafından yönetilmektedir.

COĞRAFİ KONUMU

Coğrafi konumu nedeniyle ilk çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olan Aydın’ın kuzeyinde İzmir ve Manisa, doğusunda Denizli, Güneyinde Muğla yer alır. Batı sınırları ise Ege Denizi kıyıları çizer. İlin denizden yüksekliği 40 metredir.

Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu iklim şartları ve topografik yapı Aydın ve çevresinde iki ayrı bitki topluluğunun (maki ve orman) gelişmesine neden olmuştur. Bunun yanında zeytin, incir, turunçgiller, kestane vb. kırsal kesimde ise çam ve benzeri türler mevcuttur.

En yağışlı mevsim kıştır. Yaz mevsiminde yok denecek kadar az yağış almaktadır. Kar yağışı ender görünür. Aydın, özellikle batıdan gelen hava akınlarına açıktır. Rüzgar yönü daha çok doğu – güneydoğusudur. Bunu güneybatı (lodos) ve batı rüzgarları izler.

AYDIN’IN İLÇELERİ

Bozdoğan

Buharkent

Çine

Didim

Efeler (merkez)

Germencik

İnciliova

Karacasu

Karpuzlu

Koçarlı

Köşk

Kuşadası

Kuyucak

Nazilli

Söke

Sultanhisar

Yenipazar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here