Ana sayfa Uncategorized CUMHURİYET NEDEN 29 EKİM,DE İLAN EDİLDİ?

CUMHURİYET NEDEN 29 EKİM,DE İLAN EDİLDİ?

17
0

Cumhuriyet neden 29 Ekim’de ilân edildi?

Cumhuriyet’in ilânından 2 yıl sonra, yani Ekim 1925’te Fahrettin Altay Paşa Çankaya’da Atatürk’ün misafiridir. Zihnini hep meşgul eden bir soru vardır. ‘Acaba Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti neden 29 Ekim’de ilân etmiştir.!? Neden 27 Ekim veya 1 Kasım değil?’
Çankaya Köşkünde yemek sonrası Atatürk’ün yanına gider ve;
“Paşam benim dikkatimi çekmiştir. Cumhuriyetimizin ilânının 29 Ekim gecesine denk gelmesi acaba bir tesadüf müdür? Üç gün evvel, beş gün sonra da olabilirdi” der…

Bunun üzerine Atatürk şunları söyler;
“Mütarekenin ilk günlerini hatırlarsın. Saray ve hükümet teslimiyeti kabul etmişti. Hükümet sarayın, saray da itilaf devletlerinin elinin altına girmişti. Saray bu halinden memnundu. Fakat ben bunu kabul edemezdim. Buna karşı koymakla bir çıkış yolunu temin ederek, bu mazlum Millet’i tarih sahnesinden silmek, ortadan kaldırmak isteyenlere karşı harekete geçmek için kendimi vazifeli saymıştım. Dünyada tek başımıza idik, fakat benim inandığım ideale benimle beraber olanlar da bağlandılar ve netice hasıl oldu. Mütareke 30 Ekim 1918’de imzalanmıştı. Vatan parçalanmış, istilaya uğramıştı.
Peki, 30 Ekim 1918’den bizim İzmir’e girdiğimiz tarih olan 9 Eylül 1922’ye kadar kaç yıl geçti? Dört yıl.
29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettik. İşte beş yıla sığdırdığımız büyük inkılâp, bizim yaşadığımız şartlara duçar olmuş, hangi Millet’in tarihinde vardır.!?
Bu mazlum Millet kendisinin hakkı olan yere ulaşmıştır, çektiğimiz acıların, sıkıntıların en büyük mükâfatı işte budur. Bütün dünya bunu görmüştür. Daha da görecekleri vardır. Beni en çok mesut eden hadise, bu mazlum Millet’in hak ettiği bu yere gelmesidir. Sen benim 30 Ekim 1918 sonrası günlerdeki çektiğim azabı bilirsin. Yanımdaydın. Mondros 30 Ekim’dir. Cumhuriyet 29 Ekim.
İşte bu da, mazlum bir Millet’in ahıdır.
Sanırım ki o zamanki devletler bunu anlamışlardır.”

Atatürk bir an durur, elini masanın üzerine koyar ve;
“Deyiniz ki, bu tarihten silinmek istenilen bir Millet’in öcüdür…” der.
Fahrettin Altay;
“Ama paşam bundan hiç bahsetmediniz” deyince Ulu Önder Atatürk cevap verir;

“Övünmek olur, övünmek benimle beraber mefkûreye inananların, Millet’in, ordunun hakkıdır”

******

Atatürk’ün Cumhuriyet’i ilânı için 29 Ekim tarihini seçmesinin özel nedeni bu cümlelerden de anlaşılıyor. Atatürk 30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros Mütarekesi ile her anlamda teslimiyet içine girmiş, kendi tabiri ile esarete uğramış milletinin kaç yıl bu esaret altında kaldığı sorusuna 5 yıl cevabı vermek istemez.
O nedenle 4 yıl 364 gün sonra Cumhuriyet’i ilân ederek bir ifadeyi kesinleştirmek istemiştir.

Esaretten 1 gün önce Cumhuriyeti ilân ederek bir anlamda öc almak istemiştir. Türk Millet’i 5 yıldır esaret altındadır demek ona çok zor geldiğinden Türk Millet’i 4 yıl esaret altında kalmıştır diyebilmek için 30 Ekime 1 gün kala Cumhuriyet’in ilân edilmesini istemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, mağrur ve galip batılı devletlere
‘Ben 30 Ekim’i tanımıyorum! Sizden bir gün öndeyim. Siz 29 Ekim’i tanıyacaksınız!’ demiştir.

HABER KAYNAĞI:MUHAMMET ALİ RIZA ÖZİŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here