Ana sayfa Gündem Erdoğan açıkladı! Hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldi

Erdoğan açıkladı! Hafta sonu sokağa çıkma yasağı geldi

61
0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kısıtlama ve yasakları açıkladı. Hafta sonu kesintisiz sokağa çıkma yasağı geldi. Hafta içi ise 21.00 – 5.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kısıtlama ve yasakları açıkladı. Haftasonu kesintisiz sokağa çıkma yasağı geldi. Hafta içi ise 21.00 – 5.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Kabine toplantımızın ilk ve en önemli konusu koronadaki gelişmelerdi. Dünyanın her yerinde hiç görülmedik bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor. Yeni bir takım tedbirleri hayata geçireceğimizi paylaşmıştık. Yeni tedbirler alacağımızı söylemiştik. Vaka sayılarının 30 bine dayanmış olması hepimizin daha dikkatli davranmasını gerektirmektedir. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan bu tür çarelerden başka bir şey bulunmuyor. Belirlediğimiz salgın tedbirlerine harfiyen uyulmasını bekliyoruz.” dedi. 

Erdoğan, yeni kısıtlama ve yasakları şu şekilde açıkladı: 

“Tüm vatandaşlarımızın salgın tehdit olmaktan çıkana kadar mecbur kalmadıkça kalabalığa karışmamalarını istiyoruz. Üzerimize düşen fedakarlıkları yapmak zorundayız.

Hafta içi her gün gece saat 21.00-5.00 arasında genel sokağa çıkma yasağı uygulayacağız. Hafta sonu cuma 21:00 – Pazartesi 05:00 kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Cumartesi pazar artık evlerimizdeyiz. 

65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçları kullanamayacak. Restoranlar paket servis dışında hizmet vermeyecek.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Erdoğan, “Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecektir. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışındadır. ” dedi.