Ana sayfa Ekonomi GÜLÜMSEYİN DOLANDIRILDINIZ

GÜLÜMSEYİN DOLANDIRILDINIZ

98
0
Piramit sistemi.

Ülkemizde yıllardır kanayan bir yara.

KÖŞEYİ DÖNMEK.

İlk Piramit Sistem Nasıl Ortaya Çıktı?

Ponzi sistem veya Ponzi oyunu olarak da bilinen ilk piramit sistem, 1920’lerde Charles Ponzi tarafından ortaya çıkarıldı.

1880’lerde İtalya’da doğan Ponzi, Amerika’ya taşındıktan bir süre sonra yani 1920’lerde Securities Exchange Company(Menkul Kıymetler Borsası) ismiyle kurduğu şirket ile müşterilere ilk kırk beş günde %50, doksan günde ise %100 kazanç vaadetmişti.

Charles Ponzi bu sistemi, İspanya pezosunun resmi ve serbest piyasalardaki fiyat farkını kullanarak; serbest piyasadan pezoyla ucuza uluslar arası posta pulları aldığını ve sonrasında da bu pulları yüksek kur fiyatından satarak Amerikan dolarına çevirdiğni anlatmıştır. Böylece 100 dolar yatıran bir kişinin parası kırk beş gün sonra 50 dolar kar getirmiş olacaktır. Ponzi’nin bu planının devam etmesi için sisteme sürekli yeni kişilerin dahil olması gereklidir çünkü posta pullarından gelen kar ile değil, insanların yatırdıkları paralar ile ödeme yapıyordu. Ve bu sistem 1920 yılı sonlarından 10bin kişinin üzerinde bir yatırımcıya ulaşmış (yaklaşık 7 ay gibi kısa bir sürede) ve çökmüştür.

Temel olarak Ponzi sistemi yatırımcılara (sözde yatırım) kendi paralarından ve yeni giren yatırımcıların verdikleri paralardan geri ödemelerin yapıldığı bir dolandırıcılık sistemidir.

Günümüzdeki Ponzi sistemlerini en yaygın örneklerinden biriyle daha örneklemek gerekirse; herhangi bir alanda ve sektörde bir şirket kurduğumuzu varsayalım. Müşterilere de şunu diyoruz ‘Biz Manisa’da bir bölgede jeotermal kuyusu açıyoruz ve çıkaracağımız jeotermal su ile enerji üreteceğiz sonra da bunu devlete satacağız(veya kripto para madenciliği diyelim ki güncel bir örnek olsun). Ancak bu proje için yatırıma ihtiyacımız var. Eğer siz 10bin TL yatırırsanız bu yatırımınız karşılığında her ay düzenli olarak kazançtan 500TL size pay verilecektir.’

Ayrıca bu yatırımı yaptıktan sonra yerine getirmeniz gereken bir şart –iki kişi seçmek, yanında birini getirip üye yapmak gibi- olmadan, yattığınız yerden yaptığınız yatırım karşılığında kazanıyor olacaksınız bu parayı. Bu konuda anlaşmaya vardığımız taktirde gerçekleşecek olan şey ise şudur ki; müşterilerden bu projeye yatırım için aldığımız paradan her ay %5’ini gene aynı müşterilere ‘sizin bu ayki kazancınız’ diyerek ödeme yapsak ancak bunu hiç gerçekleşmemiş ve gerçekleşmeyecek bir projeden kar ederek değil de insanlardan yatırım için aldığımız gene onların paralarının bir kısmından versek.

Ve bu süreç bu şekilde 3–5 ay devam etse, insanlarda yatırdıkları paraları geri döndüğü için şu duygu oluşmaya başlayacaktır: Güven. Bu güven duygusuna dayanarak yatırımlarına bir 10bin TL hatta daha fazlasını yatırmakla kalmayıp çevrelerindeki eş-dostlarına bu sistemi iştahla anlatacak, onların da bu sisteme girmelerini sağlayacaklar ve birlikte daha çok para kazanmak isteyeceklerdir. Bu şekilde yatırımcı sayısı on binlere ulaştığında veya zaman olarak da birkaç yıl geçtiğinde sistemi kuran kişilerin sırra kadem bastığı dolandırıcılık olayları günümüzde oldukça sık yaşanan Ponzi sistemi örneğidir.

Piramit Sistemi Dolandırıcılıkları ve Bu Sistemlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Piramit sistemi dolandırıcılıklarının atası Ponzi sistemi olduğu için ona benzer bir yapılanması vardır. Türkiye’de ve dünyada her dönem farklı bir isimle ortaya çıkmış ve temeli piramit sisteme dayanan onlarca firma vardır (Saadet Zinciri Nedir?). Bu sistemler binlerce insana ulaştıktan sonra ortadan kaybolmuşlar ve onlarca insan bu piramit sistem dolandırıcılıklarından mağdur olmuşlardır.

Peki Bu Piramit Sistemlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bir sistemin Piramit sistem olması için bazı kriterler vardır. Piramit sistemlerde:

  1. Ürün satışı-pazarlaması yoktur, sadece kişiler sisteme dahil olmak için yüksek giriş ücreti öderler ve her yeni üye getiren kişiye komisyon ödemesi yapılır. Eğer ortada bir ürün varsa da bu genellikle insanlara faydası olmayan göstermelik ürünlerdir. Sadece ‘ürün var’ desinler diye ortaya koyulmuşlardır.
  2. Sisteme ilk giren kişiler her zaman sonra dahil olanlardan fazla para kazanırlar.
  3. Piramit sistemin en üstündekiler her zaman çok kazanırlar, alttakiler ya çok az kazanır ya da hiç para kazanmazlar.
  4. Bir çok ülkede yasa dışı olarak kabul edilmiş ve dolandırıcılık sistemleri olarak nitelendirilmiş olup, sözde ürün satanları ise bulundukları ülkeye vergi ödemezler.
  5. Aslında ürün satışından değil de dahil olan üyelerin getirdikleri para ile dönen bir sistem olduğu için(sistemin oluşturduğu herhangi bir ekonomik değer de olmadığı için) bu sistemler kısa süre içinde çökerler.

Bu özellikler sizler için okuyup bilgilenmenin yanı sıra, içinde bulunduğunuz veya henüz karar aşamasında olduğunuz sistemin bir piramit sistem olup olmadığını gözlemlemenizde oldukça yararlı olacak ve ona göre karar verip adım atmanızda fayda sağlayacaktır. (Network Marketing Firmasının Saadet Zinciri Olmadığını Nasıl Anlarız?)

Piramit Sistemler Hayatımızda Nerelerde Karşımıza Çıkmaktadır?

Piramit sistemlerin ilk ortaya çıkışından bugüne kadar genel olarak baktığımızda, aslında ilk zamanlar şeklin piramide benzemesinin sisteme ‘Piramit Sistem’ adının verilmesinde etkili olduğunu görebilirsiniz. Ancak yasal olmayan ve çoğu ülkede yasak olan şey; şekil olarak piramite benzer yapılar değil, dolandırıcılık sisteminin kendisidir.

Bunu ayrıca belirtmemizin sebebi de aslında şu ki:

Bizi yöneten devlet sistemlerinden tutun da, hukuk sistemlerine, sağlık sistemlerine hatta çalıştığımız şirketlerin yönetim şekillerine kadar nereyi incelersek her yerde karşımıza piramit bir yönetim şeması çıkar. Yani şekil problem değil, asıl mesele en üstteki insanların en çok parayı kazanmaları. Örneğin; devletimizin başında Cumhurbaşkanı ve Başbakan varken, onların altında iş ve görev paylaşımının yapıldığı bakanlar ve altlarında milletvekilleri vardır.

Aynı şekilde herhangi bir özel şirketi örnek alırsak; Ceo piramidin en üstündeki kişidir. Onun altında genel müdür ve altında müdür yardımcıları, şefler, mühendisler ve teknikerler diye giden bir yönetim şeması düşünün. Müdür yardımcısı bir genel müdürden veya Ceo’dan daha çok kazanabilir mi? Tabi ki kocaman bir HAYIR! Eğer öyle bir şey olsa yönetim düzeninde bir kaos olurdu. Yetki ve hiyerarşi olmazdı ve işler yürümezdi. Bir müdürün, müdür yardımcısına emir verebilmesinin tek sebebi daha çok kazanıyor olmasıdır.

Hayatımızın her yerine girmiş olan bu piramit sistemler kötü olarak algılanmazken Network Marketing’in böyle algılanması çok büyük bir yanılgıdır. (Network Marketing Ekşi ve Forum Sitelerindeki Yorumlar)

Network Marketing Bir Piramit Sistem mi?

İnsanlar Network Marketing’in de bir Piramit sistem olduğu yanılgısına düşebiliyorlar. Zaten bu yazımızın amacı da bu yanlış algıları ortadan kaldırmak ve bu konuya bir netlik getirmektir. (Network Marketing Yasal mı?)

Network Marketing genel olarak, doğrudan satış sisteminin daha geliştirilmiş bir şeklidir. Doğrudan satış en kısa tanımıyla; bir mal veya hizmetin tüketicilere yüz yüze bir görüşme ile genellikle evlerde, iş yerlerinde ve parekande satış noktası denmeyecek yerlerde bir satışçı tarafından tanıtılarak satılması yöntemidir. (Doğrudan Satış Nedir?)

Network Marketing ise; satışı yapan kişilerin doğrudan satış yöntemini kullanarak kişisel olarak yaptıkları satışlardan para kazanabilmelerine ek olarak, kullanılan plana göre insanların takımlarına-ekiplerine dahil ettikleri yeni üyelerin ve hatta onların da dahil edecekleri yeni kişilerin satışlarından ortaya çıkan kazanç sağladıkları bir iştir. Bu yolla aslında Network Marketin sıradan insanlara kendi işlerini kurma fırsatı sunan çok faydalı bir iş modelidir. (Network Marketing Nedir?)

Network Marketing, piramit sistemlerin ortak özellikleri olarak bahsettiğimiz noktalarda piramit sistemlerden tamamen farklı özelliklere sahiptir. Şimdi madde madde açıklamak gerekirse:

– Öncelikle Network Marketing bir ürün dağıtım modelidir.

Yani ortada satılan bir ürün veya hizmet mevcuttur. Kişiler (Distribütörler, Bağımsız Temsilciler vs.) de yapılan satışlardan komisyon kazanırlar sisteme dahil olmak için para vermezler. Hatta ürünler kesinlikle söylendikleri özellikleri taşımak ve kaliteli olmak zorundadırlar. Neden kesinlikle diyebiliyoruz? Çünkü Network Marketing doğası gereği ‘Tavsiye Satışı’nı esas alarak ilerleyen ve reklam vermeyen bir satış modelidir.

Bu sebeple bahsedilenden farklı özelliklere sahip bir ürün olsa ortada, organizasyondaki kimse ne kandırılmak ne de kandırmak istemeyeceği için çevresine eşine dostuna tavsiye etmeyi bırakacaktır ve bu sebeple Network Marketing şirketleri satış yapamayacaklardır. İşte tam da bu sebeple belirtilen özellik ve kaliteye sahip olmalıdır ürünler. Bunlara ek olarak Network Marketing şirketleri genellikle sağlığa faydalı ve çok kaliteli ürünler üretirler.

(Network Marketing Şirketleri Hakkında Merak Edilen Sorular)

– Sadece Network Marketing’de değil her sektörde o sektöre ilk atılan kişiler fazlasıyla kazanır.

Çünkü bir risk alıp yeni bir iş alanına yatırım yapma cesareti gösteren kişilerin aldıkları ödülleridir aslında fazla kazanmaları. Ancak çoğu sektörde ilk giren çok kazanırken sonradan o sektöre giren kişilerin işleri ise oldukça zordur hatta çoğu kazanmayı bırakın sektörden silinip giderler. Bunun sebebi de ortamın kurtlar sofrasına dönmesi, ilk gelenin yeni gelenlere iş kaptırmak istememeleri ve bu yüzden doğan rekabet gösterilebilir. Network Marketing’de ise işleyiş geleneksel ticaretten biraz farklı işler. Şöyle ki; Network Marketing’de bir takım çalışması ve kazan kazan sistemi mevcuttur.

Eğer ki kurduğun organizasyonunda ürün satışı olmuyor ve altındaki–ekibindeki kişiler para kazanmıyorlarsa bu senin de para kazanmadığın anlamına gelir ve ekibine kendi ekiplerini kurabilmeleri için yardımcı olur onlara eğitimler verirsin. Çünkü senin kazanman takımının para kazanmasına bağlıdır. Ancak bu durum şu anlama gelmez; alttaki kişi üzerindeki liderinden az kazanmak zorundadır.

Hayır. Eğer ki bir kişi Network Marketing işini gereğince ciddiye almaz ve gerekli emeği vermezse, ama takımındaki diğer bir kişi de takımının dengeli ve kaliteli büyümesi için onları eğitir ve onlara etkinliklerinde yardımcı olursa tabiki emek veren alttaki kişi üzerindeki kişiden hatta kişilerden kat ve kat fazla kazanabilir buna engel olan bir düzen yoktur Network Marketing’de. Bu sadece klasik işlerde –şirket ve devlet düzenlerinde- böyledir; genel müdür(üstteki) müdür yardımcılarından(alttakiler) her zaman daha fazla kazanır. Bu yüzden Network Marketing bir çok milyoner ve milyarder tarafından en adil iş modeli olarak görülmektedir. (Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler!)

– Bunların yanı sıra Network Marketing sektörü dünyanın önde gelen iş adamları ve devlet yöneticileri hatta milyar dolarlık şirket sahipleri tarafından yapılması önerilen bir iş modelidir.

Çünkü alt ve orta sınıftan insanların üst sınıfa geçebileceği, herkesin eşit haklara sahip oldukları, gerçek bir takım çalışmasının ve kazan kazan sisteminin olduğu, birilerinin sırtına basarak değil de tam aksine onları da yukarı çekerek birlikte daha da yukarılara çıkılabilen ve tabii ki gerçek bir kaldıraç (pasif gelir) oluşturmanın günümüzdeki en mantıklı yolunu oluşturduğu için.

-Ayrıca devletin başlıca görevlerinden biri olan istihdam sağlama konusunda inanılmaz bir alternatif olarak görülmesi, işsiz görünen kişilere istihdam sağlaması sebebiyle ve bütün bu yükü omuzlamalarına ek olarak bir de vergi veriyor olmaları devletlerin bu sektörün arkasında durmasını ve insanları bu sektöre atılmaları konusunda cesaretlendirmesini sağlamaktadır.

Network Marketing insanların (gerek ek iş olarak gerekse tam zamanlı yaparak) refah seviyelerini yükselterek daha fazla ve rahat harcama yapabilme imkanı sunduğu için aslında gerçekten ülke ekonomilerine de büyük bir katkı sağlarlar. Hatta bununla ilgili Bill Clinton’un bir videosu vardır.

Böyle kapsamlı bakıldığında aslında Network Marketing’in sadece şekil olarak piramit sisteme benzediğini, aslında ne kadar büyük ve etkili bir sektör olduğunu anlamak oldukça kolay. Umarız bu açıklamalar ve Networkokulu’nun diğer yazıları kendinizi geliştirmeniz ve öğrenmeniz konusunda faydalı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here