Ana sayfa Gündem İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMİ FARKINDALIĞI KONLULU BİLGİ NOTU

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMİ FARKINDALIĞI KONLULU BİLGİ NOTU

6
0
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMİ FARKINDALIĞI KONLULU BİLGİ NOT
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ MOTOSİKLET DENETİMİ FARKINDALIĞI KONLULU BİLGİ NOT

BİLGİ NOTU

 Müdürlüğümüz Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü olarak  “Trafikte Her Yıl Daha İyiye” sloganı ile huzur ve güven ortamının sağlanması, trafik kazalarından kaynaklı can ve mal kayıplarının önüne geçilerek olumlu bir trafik kültürü oluşması için eğitim, bilgilendirme ve denetim alanında çalışmalarımız yoğun olarak sürdürülmektedir.

Yağışlı ve soğuk havaların geride kalarak güneşli ve sıcak havaların yaşanmaya başladığı son günlerde trafikte hızlı ve pratik bir ulaşım aracı olan motorlu bisiklet ve motosikletlerin kullanımı artmaya başlamıştır. İlimizde 132.554 Motosikletin kayıtlı olduğu ve bunun yanı sıra tescile tabi olmayan elektrikli bisikletlerin de kullanımda olduğu değerlendirildiği zaman bu araçların trafikte ciddi bir yer kapladığı anlaşılmaktadır. Elbette bu yoğunluk beraberinde kazaları da kaçınılmaz hale getiriyor. 2019 yılında il genelinde meydana gelen trafik kazalarının %48’i gerekli koruma başlığı ve güvenlik ekipmanı kullanmayan motosiklet ve motorlu bisiklet sürücüleri tarafından gerçekleşirken, bu oran 2020 yılının Nisan ayı itibariyle %44’e düşmüş ve motosiklet kazalarında 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Araç yoğunluğunun bulunduğu böyle bir trafik ortamında denetimlerde sıklaştırılarak yerine getirilmektedir. Bir önceki yıl motosikletler üzerinde gerçekleştirilen denetimlerde;

51.557 motosiklet sürücüsü denetime tabi tutulmuş ve 22.131 sürücü tespit edilen eksiklik ve kural ihlalinden dolayı cezai işleme tabi tutulurken 4.260 motosiklet trafikten men edilmiştir.

Sürücü belgesi, tescil belgesi ve plaka, kask ve koruyucu gözlük kullanımı ile motosiklet üzerinde yasal olmayan teknik değişiklikler yaparak rahatsız edici egzoz sesine neden olan sürücüler üzerinde bu yıl yapılan denetimlerde 4 aylık süre sonunda; 13.506 motosiklet sürücüsü denetlenmiş ve belirtilen eksiklik ve ihlal nedeni ile 6.757 sürücüye gerekli cezai işlem uygulanırken 1.364 motosiklet de trafikten men edilmiştir.

            Unutmamalıyız ki trafikte kurallar bizler için var. Kurallara uymak hayatımızı ve trafik düzenini kolaylaştırdığı gibi can ve mal kaybına uğramamıza engel olmaktadır. Motosiklet kullanımı ve kuralların önemi konusunda vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Ancak “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” sloganından yola çıkarakmotosiklet ve motorlu bisiklet kullanıcılarının da kurallara uyma noktasında üzerlerine düşeni yaparak bizlere yardımcı olmaları gerekmektedir.

            Değerli motosiklet kullanıcıları “Kaskınız da Aklınız da Başınızda Olsun”

Motosiklet ve motorlu bisikletler üzerindeki denetimlerimizi şehrin faklı noktalarında arttırarak sürdüreceğimizi belirterek trafikte tehlikeli hareketlerden kaçınmak sureti ile seyir halinde gerekli güvenlik ekipmanlarını kullanmaları ve araçlarının eksiklerini giderme konularında sürücüleri ve araç sahiplerini daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.

AYDIN VALİLİĞİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here