Ana sayfa Gündem İlimizde COVID-19 Tedavisinde Bir İlk

İlimizde COVID-19 Tedavisinde Bir İlk

6
0
İlimizde COVID-19 Tedavisinde Bir İlk
İlimizde COVID-19 Tedavisinde Bir İlk

İlimizde COVID-19 Tedavisinde Bir İlk
22.04.2020 tarihinde COVID-19 tanısı konulan 58 yaşındaki Y.A. adlı hastamız, Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ ne yatırılarak tedavisine başlandı. İlaç tedavisine rağmen klinik durumu ağırlaşan hastamız, 27.04.2020 tarihinde yoğun bakım ünitesine alındı. Burada ilaç tedavisine ek olarak Sağlık Müdürlüğümüzün organizasyonunda, İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavileri birlikte uygulandı.
İlimizde ilk olarak ve Ülkemizde de çok az sayıda hastanede uygulanan Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon (kanda dolaşan zararlı sitokin maddelerinin seviyelerini düşürerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleme ve organ yetmezliğini engelleme metodu) ve İmmün Plazma tedavilerinin birlikte uygulanması ile hastamızın klinik durumunda hızlı bir iyileşme gözlendi. Hastamız 16.05.2020 tarihinde yoğun bakım ünitesinden servise çıkarıldı. Servis izlemlerinde de klinik düzelmesi devam eden hastamız 21.05.2020 tarihinde şifa ile taburcu edildi.
29 gün süren tedavi sürecinin sonunda taburcu olan hastamız Y.A. “Doktor ve hemşirelerden çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun.” diyerek mutluluğunu ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here