Ana sayfa Ekonomi KORONOVİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA AÇIKLANAN TEDBİRLER SANAYİ VE TİCARET İŞLETMELERİNİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAMAKTADIR

KORONOVİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA AÇIKLANAN TEDBİRLER SANAYİ VE TİCARET İŞLETMELERİNİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAMAKTADIR

17
0
blank
CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANAN SON TEDBİRLER; ÖZELLİKLE BASİT USUL DEFTERE TABİ İŞYERLERİ İLE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE YÖNELİKTİR. KİRA DESTEĞİ KAPSAMINDA AÇIKLANAN TUTARLARIN PİYASADAKİ İŞYERİ KİRALARI İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA ÇOK DÜŞÜK KALDIĞI, BİR ÇOK İŞLETMENİN BU YARDIMDAN FAYDALANAMAYACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR. KİRA DESTEĞİ İLE İLGİLİ OLARAK; İŞLETMELERİN ÖDEDİĞİ AYLIK KİRA TUTARININ % 50 SİNİN KARŞILANMASI İSTENMEKTEDİR. PANDEMİ SÜRESİ İÇİNDE KİRANIN EN AZ YARISININ DESTEK KAPSAMINA ALINMASI HALİNDE İŞLETMELER İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK YARATILMIŞ OLACAKTIR. ESNAFA ÜÇ AY BOYUNCA VERİLECEĞİ AÇIKLANAN HİBE ŞEKLİNDE AYLIK 1000 TL DOĞRUDAN DESTEK ÖDEMESİNDEN YİNE BİR ÇOK İŞLETMENİN FAYDALANAMAYACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR. SADECE TAKSİ,DOLMUŞ,SERVİS İŞLETMECİSİ, PAZARCI,TERZİ,OTO TAMİRCİSİ, LOKANTACI GİBİ BELİRLENEN İŞYERLERİNE VERİLECEK BU DESTEKTEN DİĞER İŞLETMELER VE MESLEKLER YARARLANAMAYACAKTIR. İŞYERİ KİRALAMA HİZMETİNDEKİ % 18 KDV ORANININ HAZİRAN 2021 DÖNEMİNE KADAR % 10 UYGULANACAĞI, AYRICA % 20 OLAN İŞYERİ KİRALARI STOPAJ ORANININ YIL SONUNA KADAR % 10 UYGULAMASININ 1 HAZİRAN TARİHİNE UZATILMASI TİCARET ODASI OLARAK BEKLEDİĞİMİZ, TALEP ETİĞİMİZ KONULARDI. TİCARET ODASI OLARAK “İSTİYORUZ” BAŞLIĞI İLE GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ KONULAR ŞUNLARDIR; KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİMİZ İÇİN “0” FAİZLİ KOSGEB KREDİSİ 2020 YILINDA PANDEMİ NEDENİYLE TAHSİS EDİLEN ANCAK ÖDEME VADELERİ GELEN KREDİ TAKSİTLERİNİN 2021 YILI İKİNCİ ALTI AYLIK DÖNEME ERTELENMESİ PANDEMİ TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KAPANAN VEYA ASGARİ KAPASİTE İLE ÇALIŞAN İŞLETMELER İÇİN İŞYERİ KİRA DESTEĞİ YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ZAMANINDA YERİNE GETİREN İŞLETMELERİN TEŞVİK EDİLMESİ ÜRETİM VE İMALAT YAPAN, İSTİHDAM YARATMAYA DEVAM EDEN FABRİKA VE İŞLETMELER İÇİN ELEKTRİK VE ENERJİ GİDERLERİ DESTEĞİ KOBİLERE YÖNELİK AÇIKLANAN KREDİLERİN TAHSİSİNDE TİCARET ODALARINA SÖZ HAKKI TİCARET ODASINA KAYITLI KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELER İÇİN (ESNAF KEFALET KREDİSİ TÜRÜNDE) SÜREKLİ OLARAK TAHSİS EDİLECEK DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI EKONOMİDEKİ SIKINTILARA RAĞMEN YATIRIM YAPMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERE TOKİ ARACILIĞI VE UYGUN MALİYETLER İLE SANAYİ/TİCARET ALANI TAHSİS EDİLMESİ YENİ AÇIKLANAN DESTEKLERİN DAHA ZİYADE ESNAF ODASINA KAYITLI İŞYERLERİNE YÖNELİK OLARAK DÜZENLENDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. ESNAFA VERİLEN DESTEK DOĞRU VE OLUMLU BİR ADIM OLMAKLA BİRLİKTE CİRO KAYBI YAŞAYAN VEYA KAPANMAK ZORUNDA KALAN İŞLETMELERİMİZE DE ACİLEN DESTEK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. BU ANLAMDA TİCARET ODASI ÜYELERİNİN DE DESTEK KAPSAMINA ALINMASI GEREKMEKTEDİR. EKONOMİ VE SAĞLIK YÖNÜNDEN ÇOK ZOR ŞARTLARI YAŞADIĞIMIZ BU DÖNEMDE ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEMİ BULUNAN KOBİLERİN KÜÇÜK/BÜYÜK AYRIMI OLMADAN DESTEKLENMESİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR.

CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANAN SON TEDBİRLER; ÖZELLİKLE BASİT USUL DEFTERE TABİ İŞYERLERİ İLE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE YÖNELİKTİR.

blank

KİRA DESTEĞİ KAPSAMINDA AÇIKLANAN TUTARLARIN PİYASADAKİ İŞYERİ KİRALARI İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA ÇOK DÜŞÜK KALDIĞI, BİR ÇOK İŞLETMENİN BU YARDIMDAN FAYDALANAMAYACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR. 

KİRA DESTEĞİ İLE İLGİLİ OLARAK; İŞLETMELERİN ÖDEDİĞİ AYLIK KİRA TUTARININ % 50 SİNİN KARŞILANMASI İSTENMEKTEDİR. PANDEMİ SÜRESİ İÇİNDE KİRANIN EN AZ YARISININ DESTEK KAPSAMINA ALINMASI HALİNDE İŞLETMELER İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK YARATILMIŞ OLACAKTIR.

ESNAFA ÜÇ AY BOYUNCA VERİLECEĞİ AÇIKLANAN HİBE ŞEKLİNDE AYLIK 1000 TL DOĞRUDAN DESTEK ÖDEMESİNDEN YİNE BİR ÇOK İŞLETMENİN FAYDALANAMAYACAĞI GÖRÜLMEKTEDİR. SADECE TAKSİ,DOLMUŞ,SERVİS İŞLETMECİSİ, PAZARCI,TERZİ,OTO TAMİRCİSİ, LOKANTACI GİBİ BELİRLENEN İŞYERLERİNE VERİLECEK BU DESTEKTEN DİĞER İŞLETMELER VE MESLEKLER YARARLANAMAYACAKTIR.    

İŞYERİ KİRALAMA HİZMETİNDEKİ % 18 KDV ORANININ HAZİRAN 2021 DÖNEMİNE KADAR % 10 UYGULANACAĞI, AYRICA % 20 OLAN İŞYERİ KİRALARI STOPAJ ORANININ YIL SONUNA KADAR % 10 UYGULAMASININ 1 HAZİRAN TARİHİNE UZATILMASI TİCARET ODASI OLARAK BEKLEDİĞİMİZ, TALEP ETİĞİMİZ KONULARDI.

TİCARET ODASI OLARAK “İSTİYORUZ” BAŞLIĞI İLE GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ KONULAR ŞUNLARDIR;

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİMİZ İÇİN “0” FAİZLİ KOSGEB KREDİSİ  

2020 YILINDA PANDEMİ NEDENİYLE TAHSİS EDİLEN ANCAK ÖDEME VADELERİ GELEN KREDİ TAKSİTLERİNİN 2021 YILI İKİNCİ ALTI AYLIK DÖNEME  ERTELENMESİ

PANDEMİ TEDBİRLERİ KAPSAMINDA KAPANAN VEYA ASGARİ KAPASİTE İLE ÇALIŞAN İŞLETMELER İÇİN İŞYERİ KİRA DESTEĞİ

     YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ZAMANINDA YERİNE GETİREN İŞLETMELERİN   TEŞVİK EDİLMESİ

ÜRETİM VE İMALAT YAPAN, İSTİHDAM YARATMAYA DEVAM EDEN FABRİKA VE İŞLETMELER İÇİN ELEKTRİK VE ENERJİ GİDERLERİ DESTEĞİ

KOBİLERE YÖNELİK AÇIKLANAN KREDİLERİN TAHSİSİNDE TİCARET ODALARINA SÖZ HAKKI

TİCARET ODASINA KAYITLI KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELER İÇİN (ESNAF KEFALET KREDİSİ TÜRÜNDE)  SÜREKLİ OLARAK TAHSİS EDİLECEK  DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI

EKONOMİDEKİ SIKINTILARA RAĞMEN YATIRIM YAPMAK İSTEYEN

GİRİŞİMCİLERE TOKİ ARACILIĞI VE UYGUN MALİYETLER İLE SANAYİ/TİCARET ALANI TAHSİS EDİLMESİ

YENİ AÇIKLANAN DESTEKLERİN DAHA ZİYADE ESNAF ODASINA KAYITLI İŞYERLERİNE YÖNELİK OLARAK DÜZENLENDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. ESNAFA VERİLEN DESTEK DOĞRU VE OLUMLU BİR ADIM OLMAKLA BİRLİKTE CİRO KAYBI YAŞAYAN VEYA KAPANMAK ZORUNDA KALAN İŞLETMELERİMİZE DE ACİLEN DESTEK VERİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.

BU ANLAMDA TİCARET ODASI ÜYELERİNİN DE DESTEK KAPSAMINA ALINMASI GEREKMEKTEDİR. EKONOMİ VE SAĞLIK YÖNÜNDEN ÇOK ZOR ŞARTLARI YAŞADIĞIMIZ BU DÖNEMDE ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEMİ BULUNAN KOBİLERİN KÜÇÜK/BÜYÜK AYRIMI OLMADAN DESTEKLENMESİ ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR.