Ana sayfa Gündem NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI,NA KİMLER KAPATTI,KİMLER BU YAĞMAYA GÖZ YUMDU…

NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI,NA KİMLER KAPATTI,KİMLER BU YAĞMAYA GÖZ YUMDU…

265
0

9 EKİM 1937 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK NAZİLLİ,YE GELİR,SÜMERBANK BASMA FABRİKASINA GÖRKEMLİ BİR AÇILIŞLA ÜLKE EKONOMİSİ VE NAZİLLİ HALKI İÇİN HİZMETE AÇAR.

Yıllarca Aydın Nazilli,de 7/24 Vardiya ile hizmet veren bu Fabrika,öyle bir gizli el ile, birden kapatılır,içinde olan, bütün makinalar,gece ve gündüz,de herkesin gözü önünde,Fabrikadan adeta YANGIN,DAN MAL KAÇIRILIRCASINA ,öyle bir talimat ve gizli bir el ile,götürürler.Nazilli Sümerbank çalışanları ve aileleri,tüm Nazilli halkı,İKİ GÖZLERİ ,İKİ ÇEŞME Yürekleri buruk olarak,hayret ve endişe ile izlemek durumunda kalırlar. ÇÜNKÜ ; SÜMERBANK BASMA FABRİKASI YAĞMALANMAKTA…

YIL 9 EKİM 2019 ÇARŞAMBA, NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN …GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,ÜN NAZİLLİ,YE ZİYARETİ VE NAZİLLİ SÜMERBANK BASMA FABRİKASI,NIN AÇILIŞININ 82. YILDÖNÜMÜ Dolayısıyla AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SÜMER KAMPÜSÜ İçinde Nazilli Protokol ile birlikte,09 EKİM 1937 Yılı GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,ÜN NAZİLLİ,YE EMANETİ OLAN SÜMERBANK BASMA FABRİKASI AÇILIŞININ 82. YILDÖNÜMÜ bugün ise gözlerimiz yaşla,içimiz buruk olarak,bu kapanan ve talan edilmiş Fabrikanın içler acısı haline şahit olduk.NAZİLLİ BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN bu kapanan FABRİKA için, sanki bir yerlere Mesaj,atıfda bulunuyordu,bu kanayan yaraya parmak basmış ve işaret ediyordu.Nazilli bu emanete sahip çıkamamıştı….

Bu etkinliğe katılan kişiler içinde,bu fabrikada çalışmış emekli olmuş,içleri buruk,gözleri yaşla bir çok vatandaşımıza gördük,konuştuk.1982-1983 yıllarında bu fabrikanın elektrik atölyesinde çalışmış,Muhammet Ali Rıza Öziş,le yapmış olduğumuz röportajda,(Ben bu fabrikanın,içinde her binasında,alın terim var,her yerine biliyorum,elektrikçi olduğum için ,bu ATÖLYELER,de makinaların montaj,tesisat,motorların söküp,takma,FABRİKA içi dışı aydınlatma,lojmanlar dahil her yerinde,acı tatlı anılarım var,82 yıl geçmesine rağmen,ahirete göç edenler için, bugün dahi, SÜMERBAK,TAN EMEKLİ diye selalar veriliyor,üç vardiya çalışan ,bu FABRİKA NAZİLLİ İÇİN EKMEK TEKNESİ İDİ,) Diye yaşlı gözlerle anlattı.

VATANDAŞ SORUYOR,BU FABRİKA NEDEN KAPATILDI,BU FABRİKA MADEM MÜZE OLDU,OLACAKTI,BU MAKİNALARI KİMLER NEREYE GÖTÜRDÜ,KİM İZİN VERDİ,BU YAĞMA MI,TALAN MI,YOKSA SOYGUN MU,YAZIK,GÜNAH DEĞİL Mİ….

ŞİMDİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KALKSA GELSE,BU EMANETİ SİZLER BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKIYORSUNUZ DESE NE CEVAB VERECEKSİNİZ….KAMUOYUNUN DİKKATİNE SUNUYORUZ….

Haber Editör: Nesime Topçu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here