Ana sayfa Uncategorized AYDIN KUYUCAK İLÇESİ PAMUK ÖREN MAHALLE HALKI JEOTERMAL İÇİN AYAKLANDI BELEDİYE BAŞKANI...

AYDIN KUYUCAK İLÇESİ PAMUK ÖREN MAHALLE HALKI JEOTERMAL İÇİN AYAKLANDI BELEDİYE BAŞKANI METİN ERTÜRK ,E TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEKTE

99
0

KUYUCAK ilçesi PAMUK ÖREN DEĞİRMEN DERE MAHALLESİNDE açılması planlanan jeotermal kuyusu için halk büyük bir panik,korku ve endişe ile 7/24 DEĞİRMEN DERE mevkisinde nöbet tutuyor.

jeotermal enerji santrallı JES için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verdiğini iddia ettikleri BELEDİYE BAŞKANI METİN ERTÜRK için çok öfkeli olduklarını belirtiyorlar.

Bu konu ile ilgili AYDIN BAROSU AVUKATLARINDAN AKIN YAKAN vekalet verdiklerini PAMUK ÖREN beldesinde bu jeotermal için iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı, izin belgesi, yapı kullanma kimler tarafından verildiğini yada verilmediğini öğrenmek istiyorlar.

Bu jestler kimler tarafından denetleniyor,son on yıl içerisinde Pamuk ören beldesinde kuyu patlaması sonucu 22 tane büyük baş hayvanın telef olması 2 çalışan işçinin yine bu kaynar su ile hayatını kaybettiği halk tarafından konuşulmakta.

7/24 bu jeotermallerden çıkan gaz kokusundan rahatsız olduklarını tarım arazilerine zarar verdiğini kuyu açılırken çıkan malzeme ve suyun en az 500 sene toprakları kullanılamaz hale getirdiğini söyleyen HORSUNLU eski belediye başkanı MEHMET EFE YILMAZ kuyu açılımında çıkan malzemenin nasıl ve ne şekilde hangi depolama tessisine götürüldüğünü bunun için bu zehirli atığın AYDIN VE DENİZLİ,de yeterli bir tessis olmadığı bilindiği halde buna nasıl göz yumduklarını hukuki yollarla sorulacağını belirti.

Burada sorumluluk almak istemeyen KUYUCAK BELEDİYE BAŞKANI METİN ERTÜRK,e sitemlerini dile getirmekle birlikte AYDIN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ bu ruhsat işlerinde hangi şartlar altında vermektedir.

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ (TMMOB) GENEL SEKRETERİ VE ÇEVRE MÜHENDİSİ DERSİM GÜL ise herhangi bir ilçelerde olup biten her şeyin ruhsat sorumluluğunun ilçe belediyelerinde olduğunu, dolayısıyla ruhsatsız jes,lere yaptırım uygulaması ,buraları mühürlemesi ya da kapatması gereken kurumun ya da yıne KUYUCAK BELEDİYESİ olduğunu söyledi.

HABER KAYNAĞI: NESİME TOPCU

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here