Ana sayfa Uncategorized Elektirik Faturası 140 TL yüksek gelen vatandaşlar neler yapmali

Elektirik Faturası 140 TL yüksek gelen vatandaşlar neler yapmali

23
0

Elektrik fiyatlarında 2022 senesinde gelen artışla birlikte ekonomik anlamda sıkıntı çeken aileler bu faturaları ödemekte zorluk yaşıyor. Elektrik faturalarındaki yüksek artış sonrasında sosyal medya üzerinden şikayetlerde de bulunan bazı vatandaşlar için serbest tüketici haklarının bulunması bu yola başvurmalarına neden oluyor.

Eğer ki sizin de elektrik faturanız bu miktarlardan yüksek geliyorsa şimdi yazacaklarımızı uygulayarak daha düşük ücret ödeme imkanına sahip olacaksınız.

Elektrik faturalarındaki son zamlarla beraber vatandaşlar elektriği nasıl daha ucuz kullanabileceklerinin yollarını araştırmaya başladı. Bu sene 150 TL’den fazla elektrik faturası gelenler bunu daha da ucuzlatmanın peşine düştü ve bunun içinde serbest tüketici adı altında bir kaynak gösterildi.

Bu sene serbest tüketici limiti yıllık tüketimi 1400 kWh ve üzeri olarak belirlendi. Yani ayda 140 TL ve üzeri elektik faturası ödeyen herkes “Serbest Tüketici” grubuna dahil olacak. Kendilerini Serbest Tüketici olarak görenler, kendi taleplerine göre elektrik tedarik şirketlerini tercih edebilir ve bu sayede de şirketlerle işbirliği yaparlarsa daha az ödeyebilecekler.

SERBEST TÜKETİCİ NEDİR?

Elektrik tedarikçisi değiştirme hakkına sahip olan tüketicilere Serbest Tüketici adı verilmektedir. Bu tüketim yıllık toplam 1507 TL (aylık 125 TL) elektrik faturasına eşittir ve bu tutarda fatura ödeyen herkes serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisi değiştirebilir.

SERBEST TÜKETİCİ NASIL OLUNUR?

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nin 30/A maddesinde belirlenen esaslara göre, bir yılda 1400 kWh üzeri elektrik tüketen veya elektrik faturası aylık 140 TL ve üzeri gelen her elektrik abonesi, serbest tüketici limitini geçerek serbest tüketici olur.

 Kaynak: https://www.trhaber.com/ekonomi/140-tl-ve-uzeri-elektrik-faturasi-gelenlere-mujde-bunu-yaptiginizda-h29343.html?fbclid=IwAR07USiVa2-oDeiMEB9Ki6yCUn-fcHsp7mM-YlOKySgCfuHogPsy0Io44Gc 

Merhaba sizde birşeyler yazın;