Ana sayfa DÜNYADAN FOTOĞRAFLARINIZ BİR YERLERDE KULLANILIYOR-SİBER ZORBA MAĞDURU OLABİLİRSİNİZ

FOTOĞRAFLARINIZ BİR YERLERDE KULLANILIYOR-SİBER ZORBA MAĞDURU OLABİLİRSİNİZ

106
0

Gün geçmiyor ki teknoloji kaynaklı sorunlar hayatımız da büyük etkiler bırakmasın.Belki dikkatsizlik,belki aşırı güven,belki yozlaşmışlık. Ne derseniz değin ama sonuçlar kötü

Günümüz de en çok kullanılan teknolojik araç cep telefonlarımız.Önceden fotoğraf çekmek için fotoğraf makinelerini kullanırdık.Sonra filmini bastırır fotoğraf arşivimizde yada albümüz de saklar ara ara açar bakar hatıraları yad ederdik.

Şimdi ne oldu ?
İstediğin zaman ,istediğin yerde istediğin fotoğrafı çekebiliyorsun.Hatta öyle ki kadraj da olan kişilerin bir çoğu o kadraja girdiklerinden haberleri bile yok.

Bir diğer konuda akıllı telefon-tablet kullanım yaşının 3 yaşına kadar düşmesi.Tehlikeli mi ? Ne diyorsunuz efendim. Gidin benzinlikte sigara için daha az tehlikelidir.Araştırma sonuçları çok büyük bir problemi ortaya koyuyor. Nedir bu büyük problem ?

SİBER ZORBALIK

Zorbalık kelimesi bence çok hafif kalıyor ama tüm dünyada bunun adı Siber Zorbalık olarak geçiyor.Birileri sosyal medyada paylaştığınız ,bulut (cloud) hesaplarınızda sakladığınız,kısıtlı olarak dahi olsa diğer hesaplarınız da ki fotoğraflarınızı,videolarınızı eline geçiriyor.Son derece aile içinde çekilmiş mazbut olarak değerlendirilen(yargılama yapmıyorum) fotoğraf ve videolarınız dahi montajlanarak aklınıza hayalinize gelmeyecek şekillerde kullanılıyor.

Bir diğer konu ise çocuklarımız.Burada konu mide bulandırıcı bir hale geliyor. Nasıl mı ? Her ne kadar devletimiz siber güvenlik teşkilatı her geçen gün önlemlerini artırsa da bu önlemler en çok bu tarz sitelerin ülke için de yasaklanması ile sınırlı kalıyor.Dünya genelinde ve özellikle normal internet kullanıcılarının erişemeyeceği yerlerde ,çocukların fotoğrafları pedofilik kişiler tarafından servis ediliyor.Satın alınıyor.

Bu konuda en ciddi önlem alacak olan kişiler sizlersiniz. Çocuklarınızın fotoğraflarını internet ortamında paylaşmayın.İsterseniz hesaplarınız kapalı olsun,ister belli bir grup olsun.Şunu unutmayın.Dijital ortamda paylaşılan hiçbir veri sonsuza dek kaybolmaz.

Bir diğer önemli konu ise telefonlarınız arıza yaptığında , servise vereceğiniz yere dikkat etmeniz. Ne yazık ki kişisel verileriniz yani telefonunuzda ki fotoğraflarınız ve videolarınız buralarda çalışan pedofili kişiler tarafından kopyalanıyor.

Eğer android kullanıyorsanız mutlaka telefonunuzu şifreleyin.Bu şifreleme işlemi için ekran kilidi ,uygulama kilitleri,parmak izi ve yüz tanımla şifreleri kullanabilirsiniz.Eğer cloud depolama kullanıyorsanız(verilerinizin internet ortamında saklanması)mutlaka cloud hesaplarınız da iki adımlı doğrulama seçeneğini kullanınız.Bilmediğiniz ve güvenmediğiniz yayıncıların programlarını yüklemeyiniz.Bilmediğiniz kişi yada kurumlara telefonlarınızı ,bilgisayarlarınızı,fotoğraf makinelerinizi,hafıza cihazlarınızı (harddisk,flash disk,ssd,sd kart) vermeyiniz.
Bilgisayarlarınız ve akıllı telefonlarınız da güvenilir bir antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımı kullanınız.

Çocuklarınız tablet,pc yada telefon kullanıyor ise mutlaka ebeveyn erişim modunda kullanmasına dikkat ediniz.Bu kadar anlatıma rağmen sosyal medya kullanıyor ise mutlaka kimler ile arkadaşlık ettiğini ,ne yazıştığını, hangi sayfa ya da kişileri beğendiğini yada takip ettiğini sürekli takip altında tutunuz.

Güvende kalın…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here