Ana sayfa Ekonomi NTO ÜYELERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KREDİ SEÇENEKLERİNİ TOBB A...

NTO ÜYELERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KREDİ SEÇENEKLERİNİ TOBB A AKTARDI

10
0
NTO ÜYELERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KREDİ SEÇENEKLERİNİ TOBB A AKTARDI
NTO ÜYELERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KREDİ SEÇENEKLERİNİ TOBB A AKTARDI

NTO ÜYELERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN GEREKLİ KREDİ SEÇENEKLERİNİ  TOBB A AKTARDI

Nazilli Ticaret Odası(NTO) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan tüm Dünya gibi ülkemizin de zor süreçten geçtiği bu günlerde üyelerden gelen şikayetleri yetkili mercilere aktarmaya devam ediyor.

Bir süredir devam eden korona virüs salgını NTO üyelerini sosyo-ekonomik olarak derinden etkilemiştir. Yaşanan sağlık krizinin ekonomik krize dönmemesi için , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Sayın Arslan video konferans aracılığı ile bir araya geldi. Geçtiğimiz günlerde NTO üyelerinden gelen görüş ve şikayetler TOBB a aktarılmıştı.  Buna istinaden düzenlenen toplantı video konferans aracılığı gerçekleştirilmiştir.

İşe Devam Kredisi nden üyelerimiz yararlanamamaktadırlar.

Yapılan görüşmede Sayın Arslan” Kamu Bankaları Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, reel sektörün finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla, işçi çıkarmamak şartıyla %7,5 faizli “İşe Devam Kredisi” adıyla kredi imkanı sağlanmıştır. Fakat bankalarda kredilerin temini konusunda tüm başvuruların değerlendirilememesi nedeni ile birçok üyemiz krediden yararlanamamaktadır. Şubelere gelen kredi limitleri sınırlı olup, az sayıda üyeye kullandırılmıştır. Bundan sonraki süreçte kriterleri belirlenmiş yeni limitlerin artırılması suretiyle birçok kişinin krediden yararlanması sağlanabilir. Kısaca İşe Devam Kredisi’nden üyelerimizin de yararlanabilmesi amacıyla düzenleme yapılmalıdır.-şeklinde yaptığım görüşme esnasında Sayın Hisarcıklıoğlu, gerekli Bakanlıklar ile görüşme yaptığını, %7,5 faizli kredi limitlerinin artırılacağını, daha erişilebilir hale getirileceğini belirtti. –Ayrıca, kamu bankalarının yanısıra özel bankaların da karlılık düşünmeden işletmelerimizin yanında olmasını, düşük faizli kredi seçeneklerini sunmasını talep ediyoruz.

Kısa çalışma ödeneği için süreç kısaltılmalı, ödenek miktarları artırılmalı

Devletimizin işletmelerimize sunduğu “Kısa çalışma Ödeneği” ile birçok üyemiz başvuruda bulunmuştur. Fakat mevzuat gereği başvuru sürecindeki şartlar ve kabul edilen işyerindeki incelemeler nedeni ile Nisanın ilk haftasında desteği alamayan firmalar çoğunluktadır. Kısa Çalışma ödeneği sigortalı işçinin günlük ortalama brüt kazancının % 60’ı hesaplanarak ödenmektedir. Ödenen bu miktar yetersiz olup üyelerimiz mağdur olmaktadır. O yüzden İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile işyeri kapalı olan üyelerimiz için bu oran %100 olacak şekilde değiştirilmeli ve ödenek için uygulanan prosedürler de azaltılarak ödemeler hızlandırılmalıdır. Üyelerimizin vergi borçlarının ödenmesine de destek olunmalıdır.

Kira Yardımı altında destek olunmalı

Yaşanan salgın krizi nedeni İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile zorunlu olarak birçok firma geçici süre ile işyerini kapattı. Açık olan işyerleri ise düşük kar marjı ile devam etmektedir. Gelirleri giderlerini karşılayamaz durumdadır. İşyeri, İçişleri Bakanlığının Genelgesi ile kapatılıp zor durumda olan üyelerimiz öncelikli olmak üzere “Kira Yardımı” altında destek olunmasını istiyoruz. Belirli süre ile yapılacak bu destek sonrası üyelerimiz mali açıdan rahatlama sağlayacaklardır.

100.000.-TL ye kadar Nefes Kredisi kullandırılması

Üyelerimizin içinde bulunduğu bu zor zamanda, altı ay geri ödemesiz üç yıl ödemeli Nefes kredisi imkanının verilmesini talep ediyoruz. Amacına uygun ve kesin hükümlerle belirlenmiş esaslar dahilinde hazırlanacak Nefes Kredisinin düzenlenmesini talep ediyoruz. İçişleri Bakanlığı tarafından işyerleri kapatılan üyelerimizin Nefes Kredisinden öncelikli olarak yararlandırılması sağlanmalıdır. – şeklinde yaptığım görüşme esnasında Sayın Hisarcıklıoğlu, Nefes Kredisi verilmesi için çalışmaların başlatıldığını belirtti.

Amacımız üye memnuniyeti sağlamak. Sağlanacak kaynaklar ile ne kadar çok üyeye ulaşılırsa bu darboğazdan en az hasarla çıkılması mümkün olacaktır. Atılacak adımlar, ekonomimizin bu kriz ortamını en az hasarla atlatmasına yardımcı olacaktır. TOBB Başkanı Rifat Hisacıklıoğlu’na aktardığımız konuların takipçisi olacağız”dedi.

Yapılan toplantı sonrası konuşan Sayın Hisarcıklıoğlu” Ekonomimizin içinde bulunduğu bu zor durumda üyelerimizin menfaati doğrultusunda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu ve bundan sonraki süreçte Sayın Arslan tarafından belirtilen konuların takipçisi olacağız” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here